• Slo
  • Eng (Eng)
Logo Simarine-natura
SIMARINE-NATURA
Vzpostavitev morskih območij Natura 2000 za sredozemskega vranjeka v Sloveniji
  • Novice  | 
  • Sodeluj  | 
  • Galerija  | 
  • Rezultati
Logo DOPPS
life natura 2000
Preskoči na glavno vsebino
Preskoči na sekundarno vsebino
domov
Sredozemski vranjek
Raziskave
Monitoring
Telemetrija
Analiza prehrane
Projektno območje
Tržaški zaliv
Druge morske ptice
Natura 2000
Opredelitev
Razglasitev
Projekt
Splošno
Sodelujoči
Problemi in cilji
Ključni datumi
Akcije
LIFE
O nas
Sodelavci
Kontakt
Domov > Raziskave > Telemetrija

Telemetrija

Kje se čez dan zadržujejo vranjeki, ki prenočujejo pri nas?

Sredozemski vranjeki, ki prenočujejo na skupinskih prenočiščih pri Debelem rtiču, Strunjanu in Sečovljah, se čez dan razpršijo po morju. Podatkov o tem, kje natančno se zadržujejo in prehranjujejo, z izjemo naključnih opazovanj obročkanih osebkov, nimamo. GPS sledilne naprave, ki jih bomo namestili na okoli 40 vranjekov, nam bodo posredovale podatke o njihovih dnevnih premikih v slovenskem morju in izven njegovih meja.

 

Gibanje vranjeka Šimeta v oktobru

Gibanje vranjeka Šimeta v oktobru

pripravila: Urša Koce

Pomen sledenja posameznih osebkov

Telemetrija v zadnjih letih postaja vse pogosteje uporabljena metoda v ekoloških raziskavah prostoživečih živali, v katerih so ključnega pomena natančni podatki o lokacijah in premikanju sicer težko sledljivih živali. V projektu SIMARINE-NATURA bomo razširjenost sredozemskih vranjekov v slovenskem morju na populacijskem nivoju opredelili na podlagi podatkov, ki jih bomo zbrali pri popisih na čolnu, kar pa ne zadostuje za opredelitev morskih območij IBA. Po pravilih standardne metodologije za določitev območij IBA mora biti le-ta podprta z vsaj dvema tipoma podatkov o razširjenosti vrste v prostoru.

 

GPS telemetrijska naprava

GPS telemetrijska naprava

foto: Urša Koce

GPS sledilne naprave

Sledilne naprave, ki jih nameščamo na prostoživeče živali, se med seboj razlikujejo v več pogledih in sicer glede na način zajema podatkov o lokaciji, način prenosa podatkov do uporabnika, vir energije, velikost, maso in obliko ter način nameščanja na žival. Pri telemetriji sredozemskih vranjekov v okviru projekta SIMARINE-NATURA uporabljamo sledilne naprave poljskega proizvajalca ECOTONE (model DUCK-3). Gre za GPS naprave s prenosom podatkov prek GSM omrežja. Naprave se napajajo prek solarne plošče in v dobrih svetlobnih pogojih omogočajo zajem lokacije vsake pol ure. Podatki se prenesejo prek sms na serverski računalnik, kjer so neposredno dostopni uporabniku. Uporabnik lahko preko računalnika spreminja nastavitve, kot so frekvenca zajema podatkov in ure aktivnosti naprave. Naprave so na ptice so nameščene trajno, kot nahrbtnik z naramnicami iz teflonskega traku.

 

Za uporabo teh naprav smo se odločili zlasti iz sledečih razlogov: omogočajo dovolj veliko frekvenco zajema podatkov, dolgotrajno uporabo zaradi napajanja prek solarne plošče ter prenos podatkov na daljavo. Zlasti slednja karakteristika je ključnega pomena za sledenje sredozemskih vranjekov na območjih izven njihovih gnezdišč, kjer je ponovni ulov osebka, ki nosi napravo, praktično nemogoč.

Sofinanciranje

Projekt se sofinancira iz sredstev LIFE, finančnega instrumenta Evropske unije za okolje.

KOORDINATOR

PRIDRUŽENA UPRAVIČENCA

Avtorstvo:
oblika: Polonca Peterca, tehnična izvedba: Uroš Orešič, fotografija ozadja: Marco Colombo
Vse pravice pridržane