• Slo
  • Eng (Eng)
Logo Simarine-natura
SIMARINE-NATURA
Vzpostavitev morskih območij Natura 2000 za sredozemskega vranjeka v Sloveniji
  • Novice  | 
  • Sodeluj  | 
  • Galerija  | 
  • Rezultati
Logo DOPPS
life natura 2000
Preskoči na glavno vsebino
Preskoči na sekundarno vsebino
domov
Sredozemski vranjek
Raziskave
Monitoring
Telemetrija
Analiza prehrane
Projektno območje
Tržaški zaliv
Druge morske ptice
Natura 2000
Opredelitev
Razglasitev
Projekt
Splošno
Sodelujoči
Problemi in cilji
Ključni datumi
Akcije
LIFE
O nas
Sodelavci
Kontakt
Domov > Raziskave > Analiza prehrane

Analiza prehrane

Sredozemski vranjek je ribojeda ptica

Sredozemski vranjeki se prehranjujejo izključno z ribami, vendar ne s katerokoli vrsto. Odločilna sta njihova velikost in prostorska niša, ki jo zasedajo. Plenijo zlasti pridnene vrste rib, ki so slabo mobilne, občasno pa tudi pelagične ribe, ki se združujejo v jate, zlasti kadar se te pojavijo v priobalnih plitvinah. Običajno se prehranjujejo posamič ali v majhnih skupinah, vendar niso redki primeri tudi več sto glavih skupin vranjekov, ki družno plenijo jato rib. Nemalokrat se jim pridružijo tudi druge vrste, denimo galebi (Larus sp.).

Razpoložljivost plena določa razširjenost morskih ptic

Razširjenost morskih ptic na morju je pogosto odraz razpoložljivosti njihovega plena, zlasti izven gnezditvenega obdobja, ko ptice niso vezane na gnezdišča. Proučevanje njihove prehrane in prehranjevalnih navad zato pomembno prispeva k identifikaciji najpomembnejših območij za njihovo preživetje, seveda ob pogoju, da so na voljo tudi podatki o prostorski razširjenosti in sezonski razpoložljivosti njihovega plena.

Vranjeki družno plenijo jato rib ob obali, nemalokrat se jim pridružijo tudi galebi.

Izbljuvki vranjekov vsebujejo pomembne informacije

Proučevanje prehrane ptic temelji na različnih metodah. Med najbolj razširjenimi je analiza neprebavljenih delov hrane, ki je primerna tudi za proučevanje prehrane sredozemskega vranjeka. Vranjeki zaužijejo celo ribo, neprebavljive dele pa izločijo v obliki sluzastih izbljuvkov. Ti se primejo podlage (boje, skale, platforme) in se hitro posušijo. Med neprebavljenimi deli so luske, goltni zobje in otoliti, ki predstavljajo material za analizo vrstne sestave in velikosti plena.

 

Analiza prehrane

V okviru projekta SIMARINE-NATURA bomo analizirali najmanj 500 izbljuvkov vranjekov, ki jih bomo nabrali predvsem na skupinskih prenočiščih v poletnem in zgodnje jesenskem času. Pozimi in spomladi so izbljuvki vranjekov na našem projektnem območju zelo redki zaradi majhnega števila prisotnih vranjekov in pogostega deževja, ki izbljuvke v celoti ali deloma spere s podlage. Rezultati analize bodo obsegali vrstno sestavo plena, relativno pogostost posameznih vrst v izbljuvkih in velikost plena.

 

Izbljuvki vranjekov vsebujejo neprebavljene dele rib, ki omogočajo določitev zaužitih vrst.

 

Črni glavoč (Gobius niger) je po ugotovitvah raziskovalcev iz Trsta najpogostejši plen sredozemskih vranjekov v Tržaškem zalivu.

 

 

Sofinanciranje

Projekt se sofinancira iz sredstev LIFE, finančnega instrumenta Evropske unije za okolje.

KOORDINATOR

PRIDRUŽENA UPRAVIČENCA

Avtorstvo:
oblika: Polonca Peterca, tehnična izvedba: Uroš Orešič, fotografija ozadja: Marco Colombo
Vse pravice pridržane