• Slo
  • Eng (Eng)
Logo Simarine-natura
SIMARINE-NATURA
Vzpostavitev morskih območij Natura 2000 za sredozemskega vranjeka v Sloveniji
  • Novice  | 
  • Sodeluj  | 
  • Galerija  | 
  • Rezultati
Logo DOPPS
life natura 2000
Preskoči na glavno vsebino
Preskoči na sekundarno vsebino
domov
Sredozemski vranjek
Raziskave
Monitoring
Telemetrija
Analiza prehrane
Projektno območje
Tržaški zaliv
Druge morske ptice
Natura 2000
Opredelitev
Razglasitev
Projekt
Splošno
Sodelujoči
Problemi in cilji
Ključni datumi
Akcije
LIFE
O nas
Sodelavci
Kontakt
Domov > Projekt > LIFE

LIFE

O programu LIFE:

ANG

SLO

 

V Sloveniji poleg SIMARINE-NATURA trenutno potekajo naslednji LIFE projekti:

 

Obnova rečnega ekosistema nižinskega dela Drave V Sloveniji – LIVEDRAVA

Cilj projekta Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije Obnova rečnega ekosistema nižinskega dela Drave V Sloveniji – LIVEDRAVA je ohraniti in povečati populacije vrst, navedene v Prilogi I k direktivi o pticah in Prilogi II k direktivi o habitatih (ribe in hrošči), z upravljanjem habitatov obrečnih gozdov (Priloga I k direktivi o habitatih) ob spodnji Dravi v Sloveniji. Cilj je tudi izboljšati sodelovanje med najpomembnejšimi zainteresiranimi stranmi ob reki in obvestiti javnost o naravni vrednosti teh območij Natura 2000 ter pomenu njihove ohranitve.
Trajanje: 1. september 2012 – 31. december 2017.
Koordinator: Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije – DOPPS BirdLife Slovenia
Vodja: dr. Damijan Denac
Šifra: LIFE11 NAT/SI/000882
Spletna stran projekta: http://ptice.si/livedrava/

SI Natura 2000 Upravljanje

Projekt Ministrstva za kmetijstvo in okolje SI Natura 2000 Upravljanje je namenjen pripravi programa upravljanja omrežja Natura 2000 za Slovenijo v obdobju 2014–2020.
Cilji projekta so tudi:

  • priprava Prednostnega okvirja za financiranje Nature v skladu z 8. členom Direktive o habitatih;
  • analiza trenutnega stanja ohranjenosti vrst in habitatnih tipov iz direktiv, glede na cilje dosedanjega Programa upravljanja območij Natura 2000;
  • vključevanje ključnih deležnikov v neposredno upravljanje Nature 2000;
  • zviševanje razumevanja za Naturo in izkoriščanje priložnosti trajnostnega razvoja;
  • vključevanje rešitev in ukrepov za upravljanje Nature in izkoriščanje priložnosti trajnostnega razvoja v operativne programe črpanja sredstev iz drugih skladov EU (kmetijskega, kohezijskega, LIFE, ribiškega).

Trajanje: 20. avgust 2012 – 30. marec 2015
Koordinator: Ministrstvo za kmetijstvo in okolje
Vodja: Andrej Bibič
Šifra: LIFE11 NAT/SI/000880
Spletna stran: http://www.natura2000.gov.si/index.php?id=21

 

Obnovitev koridorja Ljubljanice in izboljšanje rečnega vodnega režima – Ljubljanica connects

Projekt je namenjen izboljšanju povezanosti območij Natura 2000 s tem, da se ponovno vzpostavi funkcionalnost reke Ljubljanice kot koridorja, ki povezuje dve območji. To bo dosegel z odstranitvijo ovir za migracije rib, izboljšanjem in ponovno vzpostavitvijo habitatov, izboljšanjem vodnogospodarske infrastrukture in uvedbo sistema za spremljanje vode. Ciljne vrste rib so platnica, sulec in klen.
Trajanje: 1.januar 2012 – 31.december 2015
Koordinator: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo.
Vodja: Andrej Vidmar
Šifra: LIFE10 NAT/SI/000142.
Spletna stran: http://ksh.fgg.uni-lj.si/LjubljanicaConnects/

 

Živa voda – od biodiverzitete do pipe – AQUAVIVA

Z učinkovito ozaveščevalno kampanjo in inovativnimi pristopi želimo v projektu usmeriti pozornost javnosti na izgubo biodiverzitete ekosistemov celinskih voda. Uporabili bomo vidro (Lutra lutra), karizmatično predstavnico vodnega življenja in povezali biodiverziteto voda z našim ravnanjem z vodnim okoljem. Promovirali bomo nujnost ohranjanja sladkovodnih ekosistemov kot življenjskega okolja različnih vrst pa tudi vira ekosistemskih uslug za človeka. Projekt bo podprl uveljavljanje evropske okoljske politike in naravovarstvene zakonodaje ter izpostavil njun medsebojen vpliv. Ciljni javnosti bomo predstavili načela celostnega upravljanja voda po porečjih in pomen le-tega za ohranjanje vodne biodiverzitete.
Trajanje: 1. september 2011 do 31. avgust 2014
Koordinator: LUTRA, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine
Vodja: Marjana Hönigsfeld Adamič
Šifra: LIFE10 INF/SI/000135
Spletna stran: http://aquaviva.si/

 

Ohranjanje in upravljanje sladkovodnih mokrišč v Sloveniji – WETMAN (LIFE)

Cilj projekta Ohranjanje in upravljanje sladkovodnih mokrišč v Sloveniji – WETMAN je obnova in izboljšanje stanja šestih slovenskih mokrišč, ki so opredeljena tudi kot območja Natura 2000. To so Pohorska barja, Zelenci, mrtvice Mure pri Petišovcih, Planik, Vrhe in Gornji kal. Območja predstavljajo različne tipe mokrišč (visoka in nizka barja, mrvice, kale, mokrotne in poplavne travniki), ki v preteklosti niso bila neustrezno vzdrževana.
Mokrišča so eden najbolj ogroženih habitatov tudi v Sloveniji, ter hkrati nosilci ekosistemskih, kulturnih, turističnih in estetskih »uslug«, tako za naravo kot človeka. Projekti cilji so zato usmerjeni k izboljšanju oz. vzpostavitvi ugodnega stanja ohranjenosti desetih evropsko ogroženih vrst ter šestih mokriščnih habitatnih tipov, ki se pojavljajo na teh območjih.
Trajanje: 1. februar 2011 – 1. februar 2015
Koordinator: Zavod RS za varstvo narave
Vodja: dr. Nika Debeljak Šabec
Šifra: LIFE 09NAT/SI/000374
Spletna stran: www.wetman.si

 

Človek in narava v Sečoveljskih solinah – MANSALT (LIFE)

Podrobnejši cilji projekta so vzpostavitev nadzora nad vodnim režimom in obnovitev v preteklosti degradiranih območij, dvigniti zavest o pomenu tradicionalnega solinarstva, ki ohranja naravo in omogoča trajnostni razvoj lokalne skupnosti ter predstaviti model dobre prakse uporabe tradicionalnih metod pri obnovi solinskih ekosistemov.
Aktivnosti za dosego zastavljenega cilja bodo v naslednjih petih letih osredotočene na obnovo čelnih in morskih vodnih nasipov za nadzor vodnega režima, obnovi v preteklosti degradiranih območij in na aktivnosti za osveščanje javnosti o pomenu tradicionalnega solinarstva, ki ohranja naravo in omogoča trajnostni razvoj lokalne skupnosti. Sečoveljske soline so zaradi izjemne pestrosti rastlinskih in živalskih vrst ter ogroženih življenjskih okolij, uvrščene v ekološko omrežje Natura 2000, ki v državah članicah EU povezuje biotsko najvrednejša območja. V Sečoveljskih solinah je biotska pestrost v največji meri odvisna od uravnavanja vodnega režima, ki temelji na sistemu nasipov in kanalov. Ti objekti pa so bili dolga desetletja slabo vzdrževani, nekateri izmed njih so v zelo slabem stanju.
Trajanje: Oktober 2010 – september 2015
Koordinator: Krajinski park Sečoveljske soline
Vodja: Barbara Sovinc
Šifra: LIFE 09 NAT/SI/000376 – MANSALT
Spletna stran: http://www.kpss.si/si/o-parku/naloge-parka/projektno-delo/life

 

Življenje ponoči – zmanjševanje negativnih vplivov osvetljevanja objektov kulturne dediščine in izboljšanje naravovarstvenega statusa nočnih živali (LIFE)

Svetlobno onesnaženje je okoljski problem, ki se ga šele začenjamo zavedati. V zadnjih desetletjih se zunanja razsvetljava zelo hitro širi in strokovnjaki ocenjujejo, da v Evropi na novo osvetlimo približno 1 km2 površine na dan. Osvetljevanje seveda potrebujemo, vendar se pogosto ne zavedamo, da ima svetloba tudi svojo temno plat. Nepravilno in pretirano osvetljevanje močno spreminja naravno nočno okolje, kar negativno vpliva tako na ljudi kot na druga živa bitja.
Glavni cilj projekta je dolgoročno zmanjšati negativne učinke, ki jih povzroča osvetljevanje cerkva in s tem izboljšati naravovarstveni status in biodiverziteto nočnih živali. Razvili bomo nov tip reflektorja, ki bo prilagojen obliki stavbe in bo zmanjšal nepotrebno svetenje v nebo. Z novimi reflektorji bomo zamenjali obstoječo razsvetljavo 26 slovenskih cerkva in spremljali, kako se na različne intenzitete in barve svetlobe odzivajo netopirji in nočni metulji. Na podlagi teh izkušenj bomo v sodelovanju z Unescom in Icomosom razvili tehnične smernice za naravi prijazno in energetsko učinkovito osvetljevanje kulturne dediščine, ki bodo širše uporabne za osvetljevanje različnih tipov stavb, ne le cerkva. Nova razsvetljava ne bo le bolj prijazna nočnim živalim, ampak tudi manj potratna – pričakujemo, da bomo zmanjšali stroške elektrike za vsaj 30%. Zelo pomemben del projekta je tudi ozaveščanje javnosti o negativnih posledicah svetlobnega onesnaženja in možnih rešitvah tega problema. Načrtujemo serijo predavanj po vsej Sloveniji, organizirali bomo posvete s predstavniki občin in Cerkve, pripravili seminar za učitelje in terenske delavnice za otroke, posneli dokumentarni TV film in radijske reportaže ter izdali informativne publikacije.
Trajanje: september 2010 – februar 2014
Koordinator: Podjetje Euromix d.o.o.
Vodja: Barbara Bolta Skaberne
Šifra: LIFE09 NAT/SI/000378
Spletna stran: http://www.lifeatnight.si/

 

Sofinanciranje

Projekt se sofinancira iz sredstev LIFE, finančnega instrumenta Evropske unije za okolje.

KOORDINATOR

PRIDRUŽENA UPRAVIČENCA

Avtorstvo:
oblika: Polonca Peterca, tehnična izvedba: Uroš Orešič, fotografija ozadja: Marco Colombo
Vse pravice pridržane